X

آموزش تار

09129798360 ثبت نام

آموزش تار آکادمی نارون 

تدریس تار در آکادمی نارون :

در بهترین آموزشگاه موسیقی کرج در کنار برترین و توانمند ترین اساتید تار این ساز اصیل ایرانی را آموزش ببینید آکادمی نارون با کادری مجرب و متعهد در محیطی آرام و مطمئن در کنار شماخواهد بود.

تار چیست ؟

یکی از سازهای زهی و مضرابی است که آن را چوب ،پوست ،استخوان(زه) روده تابیده حیوانات میسازند. ساختمان بسیار کامل این ساز که منجر به گستردگی صدای بالای آن میشود که باعث قیاس آن با پیانو است.

معرفی تار :

شهرت و اصالت این ساز مرهون و مدیون هنرنمایی اساتید بزرگی مانند حسین علیزاده؛جلیل شهناز؛محمدرضا لطفی و فرهنگ شریف است .
علاقه به نواختن تار مختص ایران نیست و در اقصا نقاط دنیا افراد بسیاری را برای یادگیری به خود جذب کرده است .

اجزای تار :

تار در قسمت شکم به دو بخش نامساوی تقسیم شده است که به بخش کوچکتر آن نقاره و بخش بزرگتر آن را کاسه طنینی مینامند که پوست روی این دو کاسه کشیده میشود و خرک نیز بروی پوست قرار میگیرد 
دسته تار طولی حدود 45-50 سانتی متر دارد که با پرده های عمود بر آن قطعه دیگر ساز تار به شمار میرود .
سازهای قدیمی دارای 25 پرده بودند اما امروزه تارها با 28 پرده ساخته میشوند .
گوشی ها در انتهای دسته کار گذاشته میشوند که 6 سیم فلزی به آنها متصل هستند و میتوان با ارتعاش این سیمها موسیقی دلنوازی ساخت و شنید و لذت برد.

آیا آموزش تار آسان است ؟

فاکتورهایی برای یادگیری موسیقی وجود دارد ازجمله علم،شناخت درست از ساز ،علاقه و استعداد و پشتکار و همچنین تهیه ساز مناسب و استاندارد و علاوه بر آموزش کاملی که توسط اساتید متخصص برای هنر جویان خود در نظرمیگیرند تمرین و پشتکار هنر جو نیز عامل اصلی یادگیری این ساز است .

بهترین کتاب آموزش تار :

البته که کتاب با توجه به نظر استاد مربوطه باید تهیه شود که بر اساس متد آموزشی استاد به شاگرد توصیه میشود اما رایج تریج ترین کتابها در نوازندگی تار :

  • دستور مقدماتی تار و سه تار(سال اول و دوم هنرستان )استاد روح الله خالقی است .
  • کتابهای معتبر دیگری نیز وجود دارند که در ذیل به آنها اشاره میکنیم .
  • شیوه نوین آموزش تار و سه تار استاد کیوان ساکت 
  • کتاب دستور تار و سه تار استاد حسین علیزاده 
  • آموزش تار و سه تار استاد لطفی 

چه سنی برای آموزش تار مناسب است ؟

اگر به نواختن تار علاقمند هستید در هر سنی که هستنید میتوانید شروع کنید چون برای یادگیری تمامی سازهای موسیق از 6 سالگی تا پایان عمر شریفتان فرصت دارید تا با علاقه و پشتکار و استعداد ذاتیتان به آنچه دوست دارید دست یابید.

چقدر زمان برای تسلط به تارلازم است ؟

معمولا پس از گذشت یک سال می توانید قطعات زیبایی بنوازید که البته عامل اصلی  تلاش و پشتکار و ممارست در تمرین هاست که در کنار آموزش اصولی و کامل میتواند شما را زودتر از آنچه میخواهید به نتیجه دلخواهتان برساند.

 

تماس بگیرید